بیلیارد آنلاین

بیلیارد ناین بال (9 Balls  )

بیلیارد نه توپ (9 Balls  )

بازی دو نفره بیلیارد که در آن بازیکنان باید توپ‌ها را به ترتیب اعداد داخل حفره‌های دور میز بیاندازند و در آخر بازیکنی که توپ شماره 9 را بزند برنده است. این بازی می‌تواند بیشتر از دو بازیکن نیز داشته باشد که در این صورت تیم می‌شوند.

تفاوت این بازی با سایر بازی‌های بیلیارد این است که مدت زمان بازی آن کمتر است و زودتر به پایان می‌رسد و همچنین نسبت به بیلیارد هشت توپ تعداد توپ کمتری دارد. در بازی هست توپ جمعا 16 توپ در میز بازی وجود دارد اما در بازی نه توپ با احتساپ توپ سفید نشانه، مجموعا ده توپ در میز وجود دارد. این بازی با وجود این که بسیار ساده است، هیجان بالایی دارد و طرفداران زیادی را هم دارا می‌باشد.

نامگذاری این بازی به نام بیلیارد نه توپ به این دلیل است که بخش عمده تمرکز بازی روی عدد نه است.

شروع بازی به سه صورت است. یا با قرعه کشی صورت می‌پذیرد، یا بازیکنان به صورت نوبتی هر دست را شروع می‌کنند و یا برنده دست قبل، شروع کننده دست جدید است. بازیکن از توپی که پایین‌ترین شماره را دارد شروع می‌کند. در ضربه اول باید یک توپ وارد حفره شود و یا حداقل سه توپ با باندهای کنار میز برخورد بکند. اگر این اتفاق نیافتد، بازیکن باید توپ‌ها را از اول بچیند و ضربه را تکرار کند.

اگر اشتباهی توپ شماره 9 و یا توپ سفید نشانه  ( Cue Ball) را وارد حفره کند، دچار خطا شده است و اگر توپ سفید را وارد حفره کند، نوبت به نفر بعد می‌رسد.

نحوه چیدن توپ‌ها در بازی نه توپ

بازی نه توپ تنها بازی است که در آن توپ‌ها به شکل مثلثی چیده نمی‌شوند و چینش آن‌ها به صورت لوزی است. توپ شماره 9 باید در وسط لوزی قرار بگیرد و توپ شماره 1 نیز در راس لوزی باشد. بقیه توپ‌ها به شکل رندوم در کنار آن‌ها قرار می‌گیرند.

خطا در بازی نه توپ

اگر به توپ‌ها در حال حرکت دست بزنید و یا آن‌ها را جا به جا کنید، دچار خطا شده‌اید و بازیکن دیگر می‌تواند توپ Cue Ball را برداشته و از هر نقطه‌ای که دوست دارد بازی را شروع کند.

اگر توپ سیاه رنگ شماره 9 را وارد حفره کنید نیز دچار خطا شدید و باید آن را به میز بازی برگردانید. توپ شماره 9 باید در جای اصلی خود قرار بگیرد که به آن foot spot می‌گویند. اگر در این نقطه توپ دیگری بود، توپ را در نزذیک‌ترین نقطه به foot spot قرار می‌دهیم.

ضربه‌ها باید به ترتیب اعداد باشند، اگر اشتباهی عدد دیگری را بزنید نیز دچار خطا شده‌اید.

اگر شما به طور متوالی سه خطا داشته باشید، آن دست را باخته‌اید.

بعد از خطا، بازیکن دیگر می تواند توپ سفید نشانه را برداشته و در هر جایی از میز که دوست دارد قرار دهد و بازی را شروع کند.

پایان بازی

بعد از این که تمام توپ‌ها را به ترتیب وارد حفره‌ها کردید، با انداختن توپ شماره 9 بازی تمام و برنده اعلام می‌شود.