بیلیارد آنلاین

قوانین بیلیارد ایت بال

بیلیارد هشت توپ (8 Balls  )

بیلیارد هشت توپ (8 Balls  ) محبوب‌ترین بازی بیلیارد به شمار می‌رود. اگر وارد یک سالن بیلیارد شدید و افراد را در حال بازی کردن دیدید، به احتمال زیاد بیشتر آن‌ها در حال بازی کردن این نوع بیلیارد هستند.

این بازی هم برای مبتدیان و هم برای حرفه‌ای ها مناسب است؛ اما قوانین مخصوص به خود را نیز دارد که هر دو گروه ملزم به رعایت کردن آن هستند.

بازی دو نفره بیلیارد که در آن بازیکنان باید تا قبل از ضربه زدن به توپ سیاه رنگ شماره 8 تمام توپ‌های خود را داخل حفره‌های دور میز بیاندازند.

شروع بازی بدین گونه است که با قرعه کشی صورت می‌پذیرد. پس از اولین ضربه، اگر بازیکن توپ نوار دار را داخل حفره انداخت، تا آخر بازی نیز باید تمامی توپ‌های نوار دار را وارد حفره کند و برعکس؛ و یا این که ضربه را طوری بزند که حداقل چهار توپ با نوارها برخورد کنند.

اگر هیچ کدام از این دو حالت اتفاق نیافتد، بازیکن خطا کرده است.

تاریخچه بازی 8 توپ

این بازی در حدود سال 1900 ایجاد شد و اولین رکوردهای ثبت شده در آن مربوط به سال 1908 است. این بازی توسط شرکت Brunswick Balke Collender معرفی شد و تا سال‌ها به عنوان “B.B.C. Co. Pool” شناخته می‌شد و بعد ها نام آن به بازی 8 توپ تغییر پیدا کرد.

بازی اصلی با هفت توپ زرد، هفت توپ قرمز، یک توپ مشکی و یک توپ سفید ( Cue Ball ) انجام می‌شد. این بازی در مقایسه با بازی های امروزی دارای قوانین ساده ای بود و تا سال 1940 قوانین آن به هیچ کتاب رسمی اضافه نشد. بازی 8 توپ به دلیل سادگی و راحت بودن، در نهایت به محبوب ترین نسخه تفریحی بیلیارد تبدیل شد.

 

قوانین بیلیارد هشت توپ (8 Balls  )

بیلیارد 8 توپ سبک آمریکایی توسط حرفه ای ها و آماتورها در سراسر جهان اجرا می شود؛ اما با این حال هنوز بحث های زیادی بر سر مشخص شدن قوانین وجود دارد. سرانجام نهاد جهانی بیلیارد (WPA) و کنگره بیلیارد آمریکا قوانین استانداردی را برای این بازی در نظر گرفتند.

از طرفی چون این بازی بسیار محبوب استو در اکثر نقاط مانند بارها، سالن های استخر، اتاق های تفریح ​​و یا حتی در خانه ها اجرا می‌شود، تقریباً می‌توان گفت که بی نهایتقوانین خانگی" برای آن جود دارد که از یک مکان به مکان دیگر تغییر می کند.

خلاصه ای از برخی از رایج ترین قوانین 8 توپ به شرح زیر است:

  1. اندازه استاندارد میز بیلیارد

بازی هشت توپ را می توان روی میزهای با اشکال و اندازه های مختلف بازی کرد؛ اما اندازه استاندارد این میز به شرح زیر است:

 

اندازه میز بیلیارد

ابعاد داخل میز به اینچ

ابعاد داخل میز به سانتی‌متر

7 فوت

78*29

198*99

8 فوت

88*44

224*112

9 فوت

100*50

254*127

10 فوت

112*56

284*142

12 فوت

140*70

355*177

 

  1. توپ‌های میز بیلیارد

توپ‌های بیلیارد از 15 توپ شماره دار و یک توپ سفید تشکیل شده‌اند. هفت توپ بیلیارد رنگی با شماره های 1 تا 7 ، هفت توپ راه راه با شماره 9 تا 15، یک توپ سیاه رنگ با شماره 8 و یک توپ سفید ( Cue Ball ).

مشخصات استاندارد برای توپ های بیلیارد عبارت اند از: وزن 5.5 - 6 اونس و قطر 2.25.

 

  1. نحوه چیدن توپ‌ها در بازی هشت توپ

توپ ها به شکل مثلث چیده می شوند و چیدمان آن‌ها به صورت رندوم است فقط توپ شماره 8 باید در مرکز مثلث قرار بگیرد.

  1. قوانین استراحت

استراحت در بیلیارد 8 توپ با پرتاب سکه و یا برد و باخت بازی قبلی تعیین می شود.

  1. پایان بازی

زمانی برنده بازی تعیین می‌شود که بازیکن تا قبل از ضربه زدن به توپ سیاه رنگ شماره 8 تمام توپ‌های خود را داخل حفره‌های دور میز انداخته باشد و هر کس که توپ شماره 8 را داخل حفره بیاندازد برنده اعلام می‌شود.