بیلیارد آنلاین

نحوه یافتن نمد مناسب برای میز بیلیارد

روی میزی مستطیل شکل بیلیارد یک تخته سنگ محکم و سنگین قرار دارد که روی این تخته سنگ پارچه‌ای از جنس نمد کشیده شده است و معمولا رنگ این پارچه‌ی نمدی سبز رنگ است.

پیدا کردن بهترین نمد برای میز بیلیارد یکی از عامل‌های‌های تاثیرگذار بر کیفیت بازی است؛ زیرا یک نمد مناسب می‌تواند بر سطح بازی تاثیر زیادی داشته باشد. یک نمد خوب می‌تواند بر سرعت و دقت بازی تاثیر بگذارد و همچنین دیرتر دچار چروک و ریزش شود. همچنین نمد مناسب می‌تواند عمر خود میز را نیز افزایش دهد. از طرف دیگر دوام پارچه نیز حائز اهمیت است؛ زیرا پارچه فرسوده و بی دوام می‌تواند در سرعت و دقت بازیکنان تاثیر بگذارد. جنس پارچه باید به گونه‌ای باشد که حداقل اصطکاک را با توپ‌ها داشته باشد و حداکثر سرعت را به همراه داشته باشد.

اگر روی سطح نمدی با کیفیت پایین بازی کنید، مهم نیست که چقدر با دقت هدف گیری می‌کنید و یا سرعت و دقت شما چقدر است، در هر صورت به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید؛ زیرا پارچه با کیفیت بالا صاف است و به توپ‌ها این اجازه را می‌دهد تا سریع و آسان در جهت شلیک خود بچرخند. به علاوه ، با گذشت زمان نیز ثابت می‌ماند و دچار هیچ گونه پیچ‌خوردگی، ریزش و یا چین و چروک در بازی نمی‌شود.

برای یافتن نمد مناسب، چند ویژگی اصلی و مهم وجود دارد. توجه داشته باشید که این ویژگی‌ها نسبت به میزهای هفت تا نه فوتی در نظر گرفته شده است.

اولین ویژگی ترکیب مورد استفاده است. این ترکیب از جهتی اهمیت دارد که معمولاً جنس نمد استفاده شده ترکیبی از پشم و نایلون است. بافت و ضخامت این دو ماده کمی متفاوت است. این ترکیب کیفیت بهتری نسبت به دیگر ترکیب‌های موجود دارد و تجربه بازی بسیار بهتری را نیز ارائه می دهد. نمد پشمی متورم، نمدی است که در میزهای حرفه ای استفاده می شود و بسیار مناسب است و روی این نمد توپ ها به سرعت و هموار حرکت می کنند؛ زیرا قسمت زیرین پارچه صاف است.

در قدم بعدی باید وزن را در نظر گرفت. در اغلب موارد مواد سنگین‌تر ضخیم‌تر، با دوام‌تر و طول عمر بیشتری نسبت به نمد سبک‌تر دارند.  محتوای پشم در مورد دوام نمد بسیار مهم است. یکی از با دوام ترین محصولات ترکیب پشم و نایلون 90/10 است. این مواد به دلیل بافت محکم اهمیت دارند، زیرا به سرعت مواد نازک فرسوده نمی‌شوند.

در قدم بعدی باید به این نکته توجه کرد که در صورت اشتباه هنگام نصب، پارچه اضافی زیادی را نداشته باشیم.

یکی از نمدهای مناسب برای میز بیلیارد، برای بازی های حرفه ای هستید ، پارچه رومیزی حرفه ای با سرعت بالا Proform است. این نمد مات است و همین موجب این می‌شود که سطح بازی صاف‌تر باشد. ترکیب این نمد از 70/30 پشم و نایلون است که به اندازه کافی دوام دارد. بافت تنگ این نمد علاوه بر این که در برابر ریزش‌ها مقاوم است،  باعث می شود که تمیزتر نیز به نظر برسد. همچنین از چین و چروک جلوگیری می‌کند و تا سالهای آینده نیاز به تعویض آن ندارید.

نکته دیگر راجع به این نمد این است که در اندازه‌های مختلف برش خورده است و حمل می شود. بدین ترتیب شما پارچه ای از پیش بریده شده برای میز و ریل تهیه می‌کنید که نصب آن بسیار آسان است. و همین طور در 14 رنگ مختلف نیز وجود داد که انتخاب را برای شما آسان‌تر می‌کند. این نمد بیشتر برای بازی‌های حرفه‌ای مناسب است.

برای مسابقات می‌توان از نمد CPBA استفاده کرد. ترکیب این نمد از 80/20 پشم و نایلون است و از کیفیت بالایی برخوردار است که سرعت و دقت لازم را برای بازی در سطح نهایی فراهم می‌کند و از سال 1998 در بسیاری از مسابقات بین المللی مورد استفاده قرار گرفت.

تعداد زیاد نخ موجود در این نمد یک بافت محکم را به وجود آورد که باعث دوام فوق العاده ای در آن شد و همین موضوع باعث این شد که خاک و گچ به پارچه وارد نشود. پشم موجود در این نمد از مخلوط 100٪ پشم استرالیا است که نمی ریزد و یا پوسته پوسته نمی‌شود و سطح بازی را برای مدت طولانی در حالت ایده آل حفظ می‌کند.  همچنین این محصول شامل یک تخت از قبل برش خورده و شش قطعه ریل برای نصب آسان است.

نکات نگهداری نمد میز بیلیارد

میز خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید زیرا رنگ‌ها به راحتی محو می شوند و نور بیش از حد خورشید می‌تواند باعث شود تا نمد به دلیل تغییر سطح رطوبت در هوا از سطح خارج شود.

نکته بعدی تمیز نگه داشتن نمد است. برای تمیز کردن می‌توان از یک برس نرم در جهت خواب آن استفاده کرد.

بهتر است برای میز خود یک بخرید تا در صورت عدم استفاده از آن محافظت کند.

مهم نیست که چقدر از میز خود مراقبت می‌کنید، نمد در طول زمان و استفاده نیاز به تعویض دارد؛ اما نمد با کیفیت بالا با مراقبت و نگهداری مناسب می تواند تا ده سال نیز دوام بیاورد.